Powrót do bloga

Olej z nasion opuncji figowej

Olej ten stosujemy w:
Kremie do twarzy z oligosacharydami,
Kremie przeciwzmarszczkowym z peptydami i adenozyną,
Kremie pod oczy.

Opuncja figowa pochodzi z Meksyku, lecz uprawiana jest również w wielu innych krajach o ciepłym klimacie, także w południowej Europie.

Olej z nasion opuncji jest jednym z najbardziej ekskluzywnych olejów. Nasiona opuncji stanowią około 18–20% obranych owoców, a nasiona zawierają tylko 3 do 5% oleju. Oznacza to, że potrzeba 1 tony owoców, aby uzyskać 80 kg nasion, z których pozyskuje się tylko 1L oleju.

Olej z opuncji, który używamy w naszych produktach posiada barwę od żółtawej do jasnozielonej i otrzymywany jest przez tłoczenie na zimno z organicznych nasion „‎‎Opuntia‎‎ Ficus Indica”. Niezwykły skład tego produktu nadaje mu silną aktywność antyoksydacyjną, wysoką wartość nawilżającą i prawdziwą zdolność odmładzania komórek.

Olejek jest wyjątkowo bogaty w kwas linolowy (60-70%), zawiera również kwas oleinowy (9-26%) a zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sięga aż 85%.

Wysoki poziom witaminy E (110mg/100g) oraz sterole (1000 mg/100g) w postaci mieszaniny tokoferoli zapewnia dużą aktywność przeciwutleniającą oraz stabilizuje olej. Dobroczynne działanie oleju zapewnia też szeroka gama fitosteroli, które są odpowiednikiem steroli obecnych w skórze. Wykazują one różnoraką aktywnością biologiczną, między innymi wzmacniają barierę ochronną skóry, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, immunostymulująco, pobudzają regenerację i gojenie się naskórka. Fitosterole poprawiają również elastyczność i spójność skóry, wykazują działanie przeciwzmarszczkowe oraz normalizują funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Nierafinowany i pozyskiwany na zimno olej z opuncji zawiera także specyficzne substancje, tzw. białka szoku termicznego. To dzięki nim opuncja może przetrwać w skrajnie niekorzystnych warunkach klimatycznych, w wysokiej temperaturze i przy ograniczonej dostępności wody. Natomiast na skórę oddziałują jak eliksir młodości, aktywując funkcje życiowe komórek, które z wiekiem ulegają zahamowaniu. W efekcie poprawia się struktura i wygląd skóry. Skóra jest odporniejsza na czynniki szkodliwe, promieniowanie UV, wolne rodniki i łatwiej się regeneruje. Olej z nasion opuncji wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe, ma właściwości napinające skórę, wygładzając tym samym zmarszczki i zapobiegając powstawaniu nowych. Rozjaśnia przebarwienia i cienie pod oczami, pomaga w przypadku pękających naczynek i przekrwienia skóry.

Bibliografia

Mohamed Fawzy Ramandan, Joerg Thomas Morsel, Oil cactus pear (Opuntia ficus indica L.), Food

chemistry 82 (2003), 339-345.

Monia Ennouri, Bourret Evelyne, Mondolot Laurence, Attia Hamadi. Fatty acid composition and

rheological behaviour of prickly pear seed oils. October 2004.

Ennouri M., Fetoui H., et al. Evaluation of some biological parameters of Opuntia ficus indica.

Bioresour. Technol. August 2006. 97(12):1382-6.

Zdjęcia darmowe z portalu https://pixabay.com/pl/